تاریخچه تاریخچه

 

این مجموعه آموزشی-پژوهشی در سال 1352 هجری شمسی به صورت یک واحد آموزشی غیرانتفاعی به منظور ایجاد دوره­ های آموزش کشاورزی با نام مدرسه عالی مهندسی کشاورزی تاسیس گردید. رشته­ هایی که در بدو تأسیس پذیرای دانشجو گردید، رشته­ های کشاورزی عمومی، جنگل و مرتع و دامپروری بود. در سال 1358 این مرکز آموزش عالی به همراه چند مرکز دیگر زمینه­ ساز ایجاد دانشگاه مازندران به مرکزیت شهر بابلسر گردیدند. پس از ارتقاء امکانات و قابلیت­های مورد نیاز یک موسسه آموزشی، از اواخر سال 1376 دو دانشکده علوم کشاورزی و منابع طبیعی به طور منفک از هم مجوز تأسیس دریافت نمودند و از سال تحصیلی 79-1378 نیز رسماً فعالیت آموزشی خود را آغاز کردند.

با پیگیری­های مستمر و تلاش بی­وقفه مدیران و کارشناسان ذیربط در سال 1383 موافقت اصولی تاسیس مجتمع آموزش عالی علوم کشاورزی و منابع طبیعی اخذ گردید و در آغازین ماه­های سال 1384، چهار دانشکده علوم زراعی، مهندسی زراعی، علوم دامی و شیلاتو منابع طبیعیبه طور مستقل آغاز بکار نموده که خود سبب تجهیز  و هموار نمودن راه تعالی حوزه ­های متعدد تخصصی در دانش کشاورزی و منابع طبیعی بوده است. در همین راستا و با عنایت به اینکه استان مازندران قطب اقتصادی مهمی در مسیر توسعه و ارتقاء کشاورزی و صنایع مملکت محسوب می­شود، متولیان در امر آموزش و پژوهش تصمیم به راه­اندازی پژوهشکده­هایی در سطح مجتمع نمودند که پژوهشکده برنج و مرکبات و پژوهشکده مطالعات اکوسیستم­های خزری دستاوردهای مبارک پیگیری­های مجدانه ایشان بوده است.

کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری در سال 1378 تاسیس شد. این کتابخانه دارای6 قسمت شامل: مخزن، مرجع، اطلاع رسانی، فهرستنویسی، امانت و سالن های مطالعه می باشد. با ارتقاء مجتمع به دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری این کتابخانه نیز به سطح کتابخانه مرکزی دانشگاه ارتقاء یافت و با احداث ساختمان سازمان مرکزی دانشگاه و انتقال بخش مدیریت، کل ساختمان موجود به عنوان ساختمان کتابخانه مرکزی تغییر کاریری خواهد یافت.

معرفی بخش ها

:بخش مخزن

   این بخش محل نگهداری کتب موجود اعم از فارسی و لاتین در کتابخانه است. مساحت تقرییی سالن مخزن حدودا 465 مترمربع می باشد که در این فضا در حال حاضر حدودا 45000 نسخه کتاب نگهداری می شود. ار این تعداد 35000 نسخه فارسی و 10000 نسخه لاتین می باشد

عمده ترین راه افزایش موجودی کتابخانه خرید از نمایشگاه بین المللی کتاب می باشد. ضمنا سعی برآن است تمام کتب تخصصی چاپ داخل به محض اطلاع از طبع و یا با توجه به پیشنهاد اساتید و یا دانشجویان محترم خریداری شود.

 

:بخش مرجع

هدف هر كتابخانه ای، گردآوری، سازماندهی منابع و ارائه خدمات به كاربران است. بخش عمده ای از اين خدمات به عهده بخش مرجع می باشد. لغت مرجع را  "آنچه در امور به آن رجوع میکنند " تعريف نموده اند اين رجوع تنها به منابع چاپی محدود نمیشود بلكه هر چيزی كه بوسيله آن بتوان برای سوال خويش و ديگران پاسخ درستی يافت در حكم منابع مراجعه اند

در این بخش نشریات فارسی، لاتین، کتب مرجع، پایان نامه های دانشجویی و روزنامه ها نگهداری می شود. طبق مقررات کتابخانه های دانشگاه ها و مراکز علمی این منابع قابل امانت دهی نیستند. برای استفاده از امکانات مرجع، دانشجویان می توانند با مراجعه به این بخش، کتاب یا  نشریه و یا سند مورد نظر خود را به کمک نرم افزار پارس آذرخش و یا مسئول  سالن مرجع پیدا کرده و در سالن مرجع به مطالعه و یادداشت برداری مشغول شوند.

در صورت نیاز، امکان کپی برداری چاپی یا اسکن از صفحات محدود با رعایت موازین حقوق مالکیت معنوی وجود دارد. توضیح اینکه کپی گرفتن از صفحات پایان نامه ها نیز طبق قوانین کتابخانه ای به خاطر حفظ حقوق مولف ممنوع می باشد و تنها می توان از صفحه های فهرست مطالب، چکیده و منابع کپی برداری کرد.

از دیگر قوانین سالن مرجع عدم همراه داشتن کیف، جزوه، کلاسور، کتاب و ...به هنگام ورود به سالن است. برای این منظور در قسمت ورودی بخش قفسه هایی برای نگهداری وسایل یاد شده در نظر گرفته شده است.

اهم وظايف اين واحد

 ارائه خدمات نشريات جاری و گذشته نگر به كاربران درسالن

 تفكيك نشريات گذشته نگر از جاری و انتقال دوره كامل آنها به بخش بايگانی  

 آماده سازی مجلات برای صحافی

 همكاری با كاربران در بازيابی اطلاعات نشريات

 قبول تقاضا از كاربران در زمينه کپی و تكثير مقالات نشريات

بخش اطلاع رسانی 

یکی از بخشهای نسبتا جدید و مهم کتابخانه بخش اطلاع رسانی آن می باشد که عمدتا در سال 1385 تا 1386 تجهیز شده است. دانشجویان می توانند در این قسمت از مقاله فارسی و لاتین و همچنین کتابهای الکترونیکی استفاده نمایند. این بخش مجهز به چاپگر برای اراوه نسخه هایی محدود از منابع یاد شده با رعایت موازین حقوق مالکیت معنوی می باشد. سخت افزارهای موجود در این بخش عمدتا در نیمه اول سال 1386 تهیه گردید.

امکاناتی که این بخش در اختیار دانشجویان قرار می دهد

استفاده از لوح فشرده نمایه شامل مقالات موجود در کل مجلات ادواری ایران-

آموزش و راهنمایی دانشجویان جهت استفاده از مقالات لاتین از پایگاه های مشترک دانشگاه-

استفاده از لوح های فشرده متنوعی که در این بخش موجود می باشد.-

جستجو و دریافت مقالات برای اساتید و دانشجویان تا حد امکان-

ارسال اطلاعات علمی، اطلاعیه های مربوط به کنفرانس های علمی و سایر موارد ضروری از طریق پست الکترونیک برای کلیه اعضاء هیات علمی.-

:بخش فهرستنویسی

در این بخش کتابهای خریداری شده بر طبق رده بندی کنگره فهرستنویسی شده و به هر کتاب یک شماره مخصوص یا لیبل که در عطف کتاب چسبانیده می شود و یک بارکد که در صفحه اول کتاب چسبانده می شود، تعلق گرفته و لیست آنها وارد نرم افزار کتابخانه شده و قابل جستجو برای دانشجویان خواهد شد. در واقع هر منبع علمی وارد شده به کتابخانه ابتدا در این بخش شناسایی شده و به شیوه علمی برای آن شناسنامه صادر می شود و مشخصات آن برای امکان استفاده به نرم افزار معرفی و ثبت می شود. سپس در طبقه و جایگاه انحصاری خود در بخش مخزن قرار داده می شود به گونه ای که هر کتابدار و یا هر فرد مطلع به روش کنگره قادر به دسترسی آن خواهد شد.

: بخش امانت

در بخش امانت دانشجویان ابتدا توسط رایانه هایی که جهت جستجوی کتاب در این بخش قرار داده شده، بر اسا س موضوع، کلیدواژه، نویسنده، و...کتاب خود را جستجو کرده و پس از دیدن لیست نتایج جستجو و اینکه  آیا کتاب در امانت می باشد یا خیر، شماره را هنما یا رده کتاب را یادداشت کرده و به مسئول بخش امانت تحویل می دهند. هر کتاب دارای کارتی است که در پشت کتاب قرار دارد و مسئول امانت تاریخ بازگرداندن کتاب را روی آن درج می نماید.

مدت امانت کتاب 14 روز می باشد. این بخش در تابستان 1386 اتوماسیون شده و به سیستم بارکدینگ مجهز شده است.

در این فصل  برای هر کتاب یک بارکدخوان انحصاری صادر شده و به آن الحاق شده که به کمک اسکنر بارکدخوان از روی آن تمام اطلاعات کتابداری بدون هیچ خطایی قابل رویت می شود. ضمنا برای هر عضو نیز بارکد انحصاری صادر شده که هنگام عضویت به کارت دانشجویی الصاق می شود. بدین صورت از پاییز 1386 سیستم امانت تنها به کمک اسکنر بارکد خوان و نرم افزار مربوطه انجام می شود که علاوه بر ان سرعت خطا را به صفر می رساند.

:سالن های مطالعه خواهران و برداران

کتابخانه دارای 2 سالن مطالعه مجزا برای خواهران و برادران در طبقه فوقانی، هر یک به مساحت 465 مترمربع می باشد. دانشجویان گرامی جهت مطالعه می توانند به این سالن ها مراجعه نمایند

:دانشجویان گرامی

در کل دنیا محیط کتابخانه بخصوص سالن مطالعه محیط مقدس تلقی می شود که رعایت سکوت و عدم مزاحمت در آن الزامی است. همچنین رعایت کلیه شئونات اسلامی در سالن های مطالعه اختصاصی الزامی است و عدم مراعات آن تخلف تلقی شده و موجب اتخاذ تصمیمات انضباطی و محرومیت های قانونی برای متخلف خواهد شد.